XIV GRAND PRIX sezon 2024/2025

Rozgrywki rozpoczęły się 6 września 2024 a zakończyły 23 maja 2025 r. Rozegrano 38 punktowanych kolejek, podczas których rozegrano 1959 meczów. Frekwencja podczas całego sezonu była stabilna choć zdecydowanie wyższa w pierwszej połowie rozgrywek. Średnio w kolejce brało udział dziesięciu zawodników i grano średnio 51 meczów. Ponadto po siedmiu latach przerwy do rozgrywek powrócił (choć tylko na moment) kol. Tomasz Wilke, który niegdyś w sezonie 2013/14 zdobył pierwsze miejsce w GP. Okazjonalnie w rozgrywkach uczestniczył również Maciej Drozdowski. Sklasyfikowano ponadto pięcioro nowych zawodników: Kamil Skrzypek, Kamil Kaszubowski, Robert Wiśnioch, Karol Tessa oraz Agnieszka Tessa. Niestety z powodu kontuzji z ubiegłego sezonu do rozgrywek nie przystąpił kol. Lech Kobyliński.

Podwójną koronę zdobył kol. Maciek, który zwyciężył w klasyfikacji indywidualnej a także w drużynowej z kol. Stefanem. Ponadto otrzymał nagrodę specjalną za 100% obecność we wszystkich kolejkach GP.

Niewątpliwie był to sezon wielu zmian i nowości. Po raz kolejny nastąpiła zmiana sprzętowa- od pierwszej kolejki zawody rozgrywano chińskimi piłkami Double Fish *** V40+, które okazały się zdecydowanie bardziej wytrzymałe od poprzedniego modelu.

Wzorem lat ubiegłych z każdej kolejki tworzono dokumentację fotograficzną i umieszczano ją na stronie internetowej, natomiast niektóre kolejki były dodatkowo rejestrowane na wideo i publikowane na naszym kanale na YouTube.

Po dwóch latach nastąpiły zmiany składów do rywalizacji drużynowej. Doboru poszczególnych par dokonano na podstawie zeszłorocznych wyników, ale nie pozycji w tabeli końcowej, a wskaźnika procentowego zwycięstw. Dzięki takiemu rozwiązaniu zespoły prezentowały bardzo zbliżony poziom a rywalizacja drużynowa była wyrównana.

W związku z dużą liczbą uczestników w poszczególnych kolejkach ubiegłego sezonu i obiektywnymi ograniczeniami związanymi z niewielką ilością stołów i czasu zawodów, organizator postanowił wprowadzić zmianę w Regulaminie rozgrywek: 15. W każdym turnieju zawody rozgrywane są systemem „każdy z każdym” o ile liczba zawodników nie przekracza piętnastu. Maksymalna liczba zawodników uczestniczących w kolejce GP wynosi szesnaście osób. Przy udziale szesnastu zawodników zawody rozgrywane są systemem rosyjskim (prawa/lewa). Ostatecznie jednak nie musieliśmy w tym sezonie wykorzystać tego zapisu regulaminu.

6 grudnia odbył się 8 Nocny Maraton, w którym uczestniczyło dwunastu zawodników. Rozegrano kolejkę indywidualnego Grand Prix oraz towarzyski turniej deblowy. Rzecz jasna podczas długich nocnych rozgrywek zawodnicy mogli się posilić, porozmawiać i odpocząć podczas przerw bufetowych. Najwytrwalsi zakończyli Maraton przed godziną 3 rano.

Pod koniec roku kalendarzowego dzięki staraniom naszych wuefistów Andrzeja i Bernarda oraz przychylności Dyrektora- p. Tomasza Brodackiego, szkoła zakupiła sprzęt sportowy i od nowego 2025 roku graliśmy na dwóch nowych stołach. Tibhar Smash 28/R jest to seria stołów do tenisa stołowego najwyższej klasy, na których grano na Mistrzostwach Europy w 1998, 2002, 2015 i 2019 roku oraz na Mistrzostwach Świata w 2007 roku i wielu innych imprezach rangi światowej. Stoły używane są również obecnie przez kluby polskiej Superligi Tenisa Stołowego, a teraz również przez nasze skromne Grand Prix.

Ponadto zrzuciliśmy się na nowe profesjonalne siatki do tenisa stołowego. Z dobrowolnych składek uczestników Grand Prix zebraliśmy 1000 zł, a zakupiony sprzęt przekazaliśmy Dyrektorowi na rzecz szkoły jako nasz skromny wkład i dowód wdzięczności za niezmienną życzliwość wobec naszych rozgrywek. Mamy nadzieję, że jak my- tak i młodzież korzystać będzie ze sprzętu najwyższej jakości. Dziękujemy wszystkim dotychczasowym Dyrektorom- p. Andrzejowi Bożek, p. Sebastianowi Więckowskiemu i obecnemu- p. Tomaszowi Brodackiemu za wspieranie naszej inicjatywy, która trwa już czternaście lat.

Lista fundatorów: Berg Paweł, Bożek Andrzej, Dudalski Wiesław, Jakubowski Tomasz, Kosin Ryszard, Papis Mirosław, Popielarski Mariusz, Reks Bernard, Skowroński Michał, Sołoducha Olaf, Sołoducha Stefan, Welsand Cezary.

Nastąpiła również wymiana oświetlenia w naszej sali gimnastycznej. Stare lampy,  które służyły nam już ponad ćwierć wieku, nie świecą prosto w twarz a nowe ledowe światło umieszczone zostało u góry pionowo nad stołami. Przed rozpoczęciem rozgrywek 15 kolejki (13 grudnia 2024) uroczystego zgaszenia starych lamp i włączenia nowych dokonał nestor naszego Grand Prix a jednocześnie były Dyrektor szkoły w latach 1991-2007 p. Stefan Sołoducha. Jak wspominał p. Stefan lampy były montowane za Jego kadencji dokładnie 27 lat temu. Teraz już wymówek nie będzie- że ciemno, że świeci po oczach… Czasem jeszcze tylko wścibski fotograf błyska lampą błyskową podczas gry. Choć wszyscy musimy przyznać, że niełatwo było się przyzwyczaić do nowych warunków. Ktoś dobrze to określił efektem stroboskopowym- faktycznie nie byliśmy przyzwyczajeni do tego by zauważać rotację lecącej piłeczki.

Podczas ferii zimowych wprowadziliśmy kolejną nowość- spotykaliśmy się na sali trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki. Poniedziałki były przeznaczone na sesje treningowe- zawodnicy grali sparingi każdy z każdym, a mecze trwały dwa sety bez względu na wynik, który był sprawą drugorzędną. Ponadto była to dobra okazja koleżeńsko poodbijać piłeczkę i przetestować nowy albo stary odkurzony sprzęt do gry. W sumie w ciągu dwóch tygodni (14-28 lutego) niektórzy zawodnicy grali aż siedmiokrotnie.

Ponadto dzięki kolejnej szkolnej inwestycji począwszy od pierwszej wiosennej kolejki 21 marca rozgrywki rejestrowano nową profesjonalną kamerą sportową GoPro11, dzięki temu jakość skrótów wideo uległa znaczącej poprawie, choć trzeba przyznać, że zajęło mi sporo czasu aby dobrać odpowiednie ustawienia kamery do naszego ledowego oświetlenia.

To co jeszcze wyróżnia XIV sezon od wcześniejszych to spory wzrost zainteresowania zawodników nowym sprzętem i skłonność do inwestowania w zakup desek i okładzin oraz eksperymentowania z różnymi konfiguracjami zestawów w poszukiwaniu tych najlepszych. Zdecydowany prym wiedli w tym kol. Mariusz i Dominik, którzy często zaskakiwali przeciwników różnymi chińskimi wynalazkami. W przypadku Mariusza, który polubił grę czopami, okazało się to strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze Mariusz zanotował bardzo duży skok formy i otrzymał nagrodę za największy postęp w sezonie (z 37% do 53% zwycięstw sezon do sezonu). Po drugie zaś całe Grand Prix zyskało sportowo na obecności trudnego do pokonania czopiarza, choć bardzo często kosztem zdrowia fizycznego (czasem też psychicznego) pozostałych zawodników. Na zdjęciu poniżej jeden z zabójczych zestawów Mariusza z długimi czopami na stronie forhand’owej i backhand’owej.

23 kwietnia obchodziliśmy po raz kolejny Światowy Dzień Tenisa Stołowego WTTD. Była to już jedenasta edycja tego święta, natomiast my celebrowaliśmy je po raz siódmy (wcześniej w 2017, 2018, 2019, 2022, 2023, 2024). Według oficjalnych danych tego dnia odbyło się na świecie 840 eventów w 142 krajach. W Polsce miały miejsce trzy wydarzenia- w Bydgoszczy, Lisim Ogonie (k. Bydgoszczy) i w Prabutach.

Dzień po WTTD napisał do nas  Karol Tessa z Lisiego Ogona- przedmieść Bydgoszczy, który trafił na naszą stronę internetową. Karol jest pasjonatem tenisa stołowego i zajmuje się w swoim lokalnym środowisku promowaniem tej pięknej dyscypliny. Karol ma dwa stoły i miejsce na zapleczu firmy budowlanej gdzie wspólnie ze znajomymi spotykają się w różnych formatach i składach przez cały rok, grając różne turnieje, umawiając się na treningi lub sparingi.

Z okazji Światowego Dnia Tenisa Stołowego zbudowali na placu przed firmą Tessa, mini miasteczko tenisowe. Były luźne gierki, miłe rozmowy oraz konkursy z nagrodami. Najważniejsze, że pogoda dopisała i przybyli bardzo sympatyczni goście. Akcję zorganizowano dzięki pomocy technicznej od UKS „Top” Solec Kujawski oraz ŁKS Łochowo. Za rok Karol planuje powtórkę. Świetna inicjatywa, nieprawdaż? Takie amatorskie grupy mają wielką moc- coś o tym wiemy. 🙂

Ponadto Karol zapewnił, że drzwi jego sali są dla nas otwarte, więc jeśli ktoś byłby w okolicy to śmiało można wpadać na małą gierkę. My odwzajemniliśmy zaproszenie i Karol wraz z żoną odwiedzili nas 16 maja i zagrali w naszych zawodach. Tym samym Agnieszka została pierwszą kobietą, która rywalizowała w naszym Grand Prix, tak więc szlak został dla Pań przetarty.

Bardzo jest nam miło, że mogliśmy Was poznać i wspólnie zagrać. Bardzo dziękujemy za wspaniały upominek w postaci piłeczek oraz słodkości. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie okazja wspólnie zagrać. Po raz kolejny okazało się, że ta mała biała plastikowa piłeczka ma wielką moc łączenia ludzi.

W maju dzięki uprzejmości mojego ucznia i badacza historii Prabut- Mikołaja Baranow  otrzymałem kilkadziesiąt zdjęć odnalezionych w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu, na których uwieczniono rozgrywki tenisa stołowego, które odbywały się w latach osiemdziesiątych w MDK-u. Zdjęcia zaprezentowano podczas ostatniej kolejki rozgrywek.

Uroczystość zakończenia XIV Grand Prix odbyła się po ostatniej kolejce 23 maja 2025 r. Nie mogli w niej uczestniczyć kol. Paweł i Tomasz. Pawłowi wręczyliśmy nagrody podczas kolejki 37 natomiast nieoceniony kol. Wiesław odwiedził Pana Tomka w dniu końca rozgrywek- wręczył nagrody i przekazał serdeczne słowa pozdrowień od całej naszej grupy.

To był naprawdę dobry owocny sezon, w którym wiele się działo.


Tabele:


14GP_tabela_koncowa_ind
14GP_tabela_koncowa_druz

Na animacji poniżej można zobaczyć dynamikę zmian pozycji w tabeli poszczególnych zawodników na przestrzeni całego sezonu.

Natomiast tutaj przedstawiono przebieg sezonu w rywalizacji drużynowej.


Nagrody:


Galeria:

Grand Prix Tenisa Stołowego w Prabutach 2011-2025