Poznałem dr. Wiesława Piętę.

Z przyjemnością podzielę się z Wami pewną informacją. Otóż dostałem w prezencie od Pana Wiesława Pięty z Częstochowy kolejną wspaniałą książkę Jego autorstwa zatytułowaną „Ze świetlic na salony pingpongowe 1975-1998”. Jest to już 22 monografia tego najwybitniejszego badacza historii tenisa stołowego w Polsce. Pan Wiesław odwiedził również naszą stronę internetową, na której prezentuję swoją książkową kolekcję i był pod wrażeniem naszej inicjatywy. Dodatkowo otrzymałem od Autora sympatyczną dedykację. Jakby tego było mało odbyłem z Panem Wiesławem niemal godzinną rozmowę telefoniczną i szczerze powiem, że jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy i pasji Pana Pięty. Ponadto Pan Wiesław jest przesympatycznym człowiekiem i wspaniałym gawędziarzem. Pan Wiesław długo opowiadał o historii tenisa, funkcjonowaniu PZTS, swoich najbliższych planach badawczych, dał mi wiele wskazówek i sugestii dotyczących ciekawych książkowych pozycji. Otrzymałem również zaproszenie do Muzeum Tenisa Stołowego w Częstochowie, którego Pan Wiesław jest założycielem i kustoszem. Nigdy nie przypuszczałem, że dane mi będzie poznać największy autorytet w dziedzinie historii tenisa stołowego w Polsce. Wszak od jednej z Jego publikacji zrodziła się moja kolekcjonerska pasja.

Poniżej zachęcam do zapoznania się z najnowszą publikacją oraz postacią Pana Wiesława Pięty, który jest osobą wielce zasłużoną w rozwój i popularyzację rodzimego tenisa stołowego.

Ta obszerna (436 stron) monografia opisuje genezę tenisa stołowego w Polsce, analizuje założenia organizacyjno-programowe PZTS, przedstawia dzieje tenisa stołowego przez pryzmat 49 Okręgowych Związków Tenisa Stołowego, a także ukazuje udział polskich tenisistów stołowych we współzawodnictwie międzynarodowym i rywalizacji krajowej. Jak pisze sam Autor celem tego opracowania było przedstawienie społecznej pracy tysięcy działaczy oraz szkoleniowców i zawodników wykonanej w budowaniu dorobku organizacyjnego i sportowego we wszystkich województwach, miastach, miasteczkach i wioskach, oraz drogi jaką przeszedł polski tenis stołowy ze świetlic na medalowe salony Europy i świata. W rozdziale dotyczącym działalności OZTS Elbląg można odnaleźć informację, że w pod koniec lat 70-tych oraz w latach 80-tych w związku zrzeszony był klub LKS Pogoń Prabuty, który grał w III lidze wojewódzkiej, a następnie w klasie „A” zarówno w kategorii mężczyzn jak i kobiet.

Z prawdziwą przyjemnością dołączam tę wspaniałą książkę do moich skromnych zbiorów, no i mam nową lekturę na ciepłe wakacyjne wieczory.



Gorąco polecam Waszej uwadze krótki film dokumentalny z udziałem Pana Wiesława i Jego syna Pawła, który jest niesłyszącym tenisistą stołowym. Film ukazał się na antenie TVP w cyklu „Spotkania w świecie ciszy”- magazynu dla osób głuchych. Już od początku filmu widać jak wielką pasją i miłością jest dla Pana Wiesława tenis stołowy.


Poniżej natomiast biogram bogatej i ciekawej kariery Pana Wiesława Pięty.


biogram_Pieta_2
Grand Prix Tenisa Stołowego w Prabutach 2011-2025